World Bread Day 2010 i mój pierwszy chleb pszenny

Na swój pierwszy WBD, wybrałam Prosty chleb pszenny ze strony Dorotus. Faktycznie niesamowicie prosty i szybki, a bardzo smaczny. Może nie wyszedł idealny, ale jak na pierwszą próbę (i to w wersji nie dla maszynistów) to jestem z siebie zadowolona. Poniżej, przepis cyt. za Dorotus:

prosty chleb pszenny

Składniki na 1 bochenek:

700 g mąki pszennej chlebowej
2 łyżeczki soli
25 g miękkiego masła
1 saszetka suchych drożdży (7 g) (użyłam świeżych – 14g)
1 łyżeczka cukru
150 ml ciepłego mleka
300 ml ciepłej wody

Sposób wykonania:
W większej misce wymieszać mąkę z solą, dodać masło. Dosypać drożdże i cukier (ja zrobiłam najpierw zaczyn z drożdży, odrobiny mleka, cukru i kilku łyżek mąki). Dodać mleko, wodę i wyrobić ciasto. Ciasto wyrabiać na oprószonej powierzchni, aż będzie gładkie i elastyczne, starając się nie dosypywać mąki. Pozostawić w misce, przykryte ściereczką, do dwukrotnego powiększenia objętości.

Ciasto po urośnięciu uderzyć pięścią, lekko wyrobić, uformować owalny bochenek, wyłożyć na blachę oprószoną mąką. Przykryć ponownie, pozostawić na 30 minut, lub dłużej do podwojenia objętości i napuszenia.

Używając ostrego noża naciąć chleb kilkakrotnie, oprószyć mąką.

Piekarnik rozgrzać do 230oC i piec bochenek przez 10 minut. Następnie zredukować temperaturę do 200oC i piec kolejne 20 – 25 minut. Gotowy chleb powinien być wyrośnięty, brązowy i brzmieć głucho po uderzeniu od spodu. Studzić na kratce.

Smacznego!

World Bread Day 2010 (submission date October 16)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *